Jeste li se ikada zapitali je li pravilno reći “lijepiti” ili “ljepiti”? Ova naizgled jednostavna dilema često izaziva nesigurnost, čak i kod onih koji tečno govore hrvatski. Pravopisne nijanse ponekad mogu zbuniti, ali odgovor zapravo nije tako složen.
Pravilno je koristiti oblik “lijepiti”. Riječ dolazi od glagola čije značenje upućuje na radnju spajanja površina uz pomoć ljepila ili sličnog sredstva. Oblik “ljepiti” smatra se nepravilnim u standardnom jeziku.
Kada je u pitanju pravilna uporaba, riječ “lijepiti” uvijek ima prednost. Koristi se za opisivanje radnje povezivanja dviju površina pomoću ljepila – i tu nema mjesta diskusiji. Na primjer: “Potrebno je lijepiti tapete na zid.” Sve drugo zvuči napola kao šala.
Često dolazi do pogrešaka jer nepravilni oblik “ljepiti” prividno djeluje prirodnije zbog veze s imenicom “ljepilo”. No gramatički gledano, taj oblik krši pravopisna pravila hrvatskog jezika. Tko bi rekao da samo jedno slovo može izazvati toliku pomutnju?
Upotrebom glagola lijepiti u stvarnim situacijama jednostavno je dokazati koliko su pravila jezika važna – iako katkad mogu djelovati pomalo zbunjujuće. Prisjetimo se, djeca redovito vole lijepiti šarene naljepnice po svojim bilježnicama iz škole. Zar nije upravo ta slika dovoljna da riječ oživi pred očima?
Za domaću zadaću iz likovnog odgoja često treba lijepiti suho lišće na papir kako bi nastali kreativni kolaži. Taj proces možda zvuči banalno, ali ga nikad ne biste nazvali “ljepi”? Naravno da ne.
Još jedan sjajan primjer dolazi iz svakodnevnih obaveza: tko još s užitkom nakon napornog dana kaže “idem lijepiti razglednice u album sjećanja”, samo zato što prati gramatička pravila? Svakako oni koji cijene urednost albuma!
Glagol “lijepiti” ima jasno definirano značenje u hrvatskom jeziku — povezivanje ili pričvršćivanje predmeta uz pomoć ljepila. To je proces tijekom kojeg se na površine nanosi tanki sloj ljepila, a nakon toga slijedi očvršćivanje koje omogućuje trajnu vezu među tim površinama. Možda zvuči jednostavno, ali nije li fascinantno kako jedan glagol precizno opisuje toliko fizičkih radnji?
Pravopis potvrđuje da je jedino ispravan oblik s glasovnom skupinom “ije”, što dolazi od praslavenskog korijena lěpiti. Iako forma bez tog slova – recimo “ljepiti” – može izgledati intuitivno zbog sličnosti riječi poput “ljepilo”, pravopis ni najmanje ne podržava takvu varijantu.
About the author call_made
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje! Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba. Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!
Kad vam nitko ne može pomoći, uvijek možete računati na ovaj blog.
Puni.hr – Punimo vaše glave sa znanjem!