Ne radi ili neradi? – Kako se ispravno piše?

Je li ispravno napisati “ne radi” ili “neradi”? Ovo je pitanje koje zbunjuje mnoge, a pravopisna pravila ponekad ne djeluju intuitivno. Razumijevanje pravilnog pisanja nije samo stvar jezika već i jasnoće u komunikaciji.

Ispravna upotreba glasi: uvijek se piše odvojeno – “ne radi”. Negacija s glagolima u hrvatskom jeziku standardno se odvaja, osim kod određenih iznimaka poput sastavljenica (npr. nerazumije).

Pravopis može izgledati komplicirano na prvi pogled, ali poznavanje osnovnih pravila čini razliku između pogreške i točnog izražavanja. U nastavku ćemo detaljno objasniti zašto je ovo pravilo važno te kako ga lako zapamtiti.

Ispravno korištenje

Pisati ne radi odvojeno ključan je pravopisni zakon koji mnogi zanemaruju, često iz lijenosti ili zbunjenosti. Negacija s glagolima uvijek zahtijeva razmak. Primjer? “On ne radi danas.” Jednostavno je kao to – dvije riječi, jasno i glasno.

No, što se događa ako napravite spojenu verziju poput “neradi”? Nastaje katastrofa za tekst! Takvo pisanje nije samo nepravilno već djeluje neozbiljno i može zbuniti druge govornike hrvatskog jezika. U poslovnim e-mailovima ili formalnim dokumentima ovakav previd mogao bi vas čak smjestiti u neprofesionalnu kategoriju.

Primjeri pravilne upotrebe

Izraz “ne radi” koristi se kada niječna čestica “ne” stoji odvojeno od glagola. Na primjer: prodavaonica ne radi nedjeljom ili blagdanima, što je možda frustrirajuće ako ste zaboravili kupiti kruh u subotu. Ili recimo: Petar više ne radi za tvog oca – iako bi netko mogao pomisliti da ga je gurnuo u obiteljski posao.

S druge strane, pravilna primjena sprječava nesporazume. Zamisli e-mail kolegi s rečenicom: “Printer neradi.” Odmah djeluje kao pravopisni gaf! Umjesto toga piši: “Printer ne radi.” Ovime zvuči daleko profesionalnije (i manje očajno).

Pekara koja prije tri godine zatvorila vrata zbog konkurencije brze hrane? Točno tako – ona jednostavno više ne radi, dok njen vlasnik sada uživa profit na američkim pizzama.

Značenje i definicija

“Ne radi” je izraz koji svakodnevno susrećemo, ali iz nekog razloga mnogi uspiju pogriješiti u njegovoj primjeni. Koristi se za opisivanje situacija gdje nešto nije u funkciji, kao kad kažemo: “Računalo ne radi već dva dana.” Pri tome, smisao ostaje jasan – naglašava da radnja ili aktivnost nije ostvarena.

S druge strane, “neradi” formalno gotovo ne postoji u standardnom jeziku. Može ga se povezati s imenicom poput “neradnik”, koja aludira na osobu sklonu lijenosti ili nesklonu radu: “Uvijek su prvi oni neradnici.” No, treba biti jasan – ovo nije glagolski oblik i njegova uporaba u rečenicama poput “Printer neradi” jednostavno bode oči (i testove pravopisa).

Na kraju krajeva, odvajanje negacije od glagola uvijek osigurava točnost; tako funkcionira hrvatska gramatička logika.

O nama

Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!

Kad vam nitko ne može pomoći, uvijek možete računati na ovaj blog.

Puni.hr – Punimo vaše glave sa znanjem!